Otevřít menu

Na úvodní stranu Obecní knihovna Košťálov

Návštěv :
Celkem : 13006
Týden : 16
Dnes : 0

strazce-nadrze-kniha.pngstrazce_cd.jpgLaskavý příběh psaný formou dopisu, které píše bývalý kantor, osamělý strážce nádrže Magda řediteli povodí. Opět bravurní pan Svěrák ostatně jako vždy, dojemné, vtipné, krásné pohlazení na duši doplněné kresbami Zdeňky Huškové. Krásná čeština, barvité vyjadřování, laskavý humor... Zážitek "na druhou" je poslech audioknihy, čtený p. Svěrákem.

 


prameny-zive-vody-emc-341669.jpgKniha poutavě líčí životní osudy a objevy geniálního léčitele Vincenze Priessnitze (1799-1851), zakladatele novodobé vodoléčby a prvního vodoléčebného ústavu na světě - dnes Priessnitzovy léčebné lázně a. s. Jeho, do té doby nevídaná metoda vyvést nemocného do přírody, otužit ho studenou vodou, posílit vzduchem, sluncem, pohybem, zbavit tíživých starostí, vrátit mu zdraví a dát radost ze života, byla nakonec - po těžkých bojích s předsudky, závistí a pronásledováním, jež vedlo až k branám žaláře - uznána jako "nový pozoruhodný jev v oblasti zdravotnictví."

Nádherná kniha, která v sobě obsahuje úplně vše, co od knihy očekávám, tj. člověk se poutavou formou dozví něco zajímavého z jiné doby či místa. A v této knize je toho spousta, vedle života neobyčejného muže i jak se žilo v Čechách v první polovině devatenáctého století, navíc zasazené do souvislostí s událostmi v Evropě, překrásně popsaná příroda Jeseníků i mnoho nadčasových životních mouder.
Zajímavá byla i část o moru, vzhledem k současné koronavirové epidemii....


cafe-groll-6ee-320823.jpgOriginální a čtivá novela o mladém lékaři, který dostal na starost lékařský dohled nad lehkými dívkami v prvorepublikových Českých Budějovicích. Bavilo mě dívat se na svět děvčat provozujících nejstarší řemeslo pohledem jejich ženského lékaře. 

 


dlouha-svatebni-cesta-1.jpg

Poutavě napsaná knížka vzpomínek  manželky Marie Haasové, přezdívané Bibi. Kniha nám přiblíží prostředí předválečných metropolí Vídně a Berlína.  Vzhledem k tomu, že Bibi Haase poznala krátce před okupací a vynuceným odchodem do emigrace, ožívají v jejích vzpomínkách i známé postavy české politiky a kultury - Jan Masaryk, Karel Čapek, Olga Scheinpflugová a další.  Oba prožili obdivuhodný, nelehký život...


jsi_tam.jpg

Knížka, která Vám poskytne jakýsi návod jak vychovávat děti, jak se chovat k ostatním, ale také jak nás na celý život ovlivní naše dětství a rodiče.


bmid_trny-v-case-uub-407424.jpg

Pěkný, milý příběh s cestovaním a filozofií, kterému nakonec nechybí i napětí. Prozaický debut rodáka z Lomnice nad Popelkou a IT zaměstnance Jana Tomeše (nar. 1986).

 


pokoj-bez-dveri.jpg

Příběh tajemného prstenu a tří silných žen jednoho rodu od osmnáctého stolení až po současnost...

"...Bereme druhé automaticky. Ale láska druhých je dar, který si někdy uvědomíme, až když odejdou..."


cerveny-adresar.jpg

Přeneste se do dávných časů v Paříži, New Yorku a ve Stockholmu a nahlédněte do ošoupaných plechových krabic plných starých dopisů a fotografií... Nechte se vtáhnout do poutavého vyprávění o přátelství a nebezpečí, o štěstí i smutku a o velké lásce, na kterou se nezapomíná. 

"Přeji ti...dostatek slunce, aby prozářilo tvoje dny, dostatek deště, aby sis vážila slunce, dostatek radosti, aby posílila tvou duši, dostatek bolesti, aby sis vážila radostí života, a dostatek setkání, aby ses naučila loučit." úryvek z knihy

 


veci.jpg

Malá knížka s velkým obsahem.... Kniha přináší souhrn krátkých příběhů a citátů na jednotlivá téma, která tíží dnešní uspěchanou dobu. 


ernobyl.jpg

Je kniha lepší než seriál? Zjistěte...

O Černobylu komplexně a bez cenzury. Tento hrubý nástin vystihuje, co se v dubnu 1986 odehrálo v Černobylské jaderné elektrárně. Autor vás seznámí s genezí sovětského jaderného výzkumu, konstrukcí dvou hlavních typů reaktorů užívaných v SSSR, s jejich přednostmi i chybami. 

 

zatopek2.jpg


 

 

 

 

 

 

 

 

Jan Novák: Zátopek....když nemůžeš, tak přidej!

Životopisné dílo představující Emila Zátopka a jeho životni příběh, v tomto případě ve formě grafického románu v nezaměnitelné vytvarne formě Jaromira 99. Začátky, největší úspěchy Emila Zátopka i jeho seznámení s celoživotní láskou Danou...to vše zde můžeme znovu prožít.... Můj první životopisný komiks a moc mne bavil, jednu chybu měl...rychle ubíhal...

 


voda-ktera-hori.jpg

Jitka Vodňanská: Voda, která hoří

Obsáhlá vzpomínková kniha významné české psychoterapeutky v řadě kapitol a na desítkách unikátních fotografií přibližuje čtenářům celý její život plný mimořádných událostí a nevšedních setkání.... Zajímavé, moudré čtení.


OBRÁZEK : nej_vikend.jpg

Novinka Patrika Hartla - kniha je čtivá, zábavná, má spád. Pro oddechové čtenídobrá volba. 

"Bez překonávání překážek ničeho pozoruhodnýho nedosáhneš!" citát z knihy


 

OBRÁZEK : a-kazde-rano-je-cesta-domu-delsi-a-delsi.jpg

Co napsat... správná slova chybí... PŘEČTĚTE SI JI... Krátká, ale hluboká a krásná, dojemná.


 

 OBRÁZEK : po-stopach-stolete-damy.jpg 

Navzdory své cílové skupině je nová kniha Lenky Pecharové překvapivě komplexní, plná nejrůznějších informací.

Každé z událostí uplynulého století, ať už se jedná o událost státnickou, společenskou, kulturní, či sportovní, je věnován krátký, avšak výstižný a srozumitelný popis. Události jednotlivých let doplňují krásné ilustrace Lukáše Fibricha, známého například z časopisu ABC. Nedílnou součástí knihy jsou také hlavolamy a za obzvlášť vydařené rozhodnutí považují její doplnění dobovými anekdotami.


 

 OBRÁZEK : ave-maria-1.jpg

Vladimíra Sůvová: Ave Maria

Opět silný příběh...Socialistické školství, praktiky komunistických "odborníků"...lidské charaktery...


 

 ohnicky-vsude-kolem-bty-349492.jpg

Celeste Ng: Ohníčky všude kolem 

Ohníčky všude kolem je dobrá volba na čtení. Je to náhoda nebo osud, s kým se setkáme v našem životě... Bravurně vykreslený pohled na každičkou postavu příběhu. Autorka jemně nastínila život jednotlivých protagonistů a je jen na nás, čtenářích, ke kterému z nich se přikloníme a držíme mu palce a koho "odsoudíme".


OBRÁZEK : pribehy-na-dobrou-noc-pro-male-rebelky.jpg

I když je tato kniha určená mladším čtenářům - čtenářkám, rozhodně vás nudit nebude. 100 inspirativních žen z nichž jsem většinu ani neznala. Krásné ilustrace a pěkně zpracované medailonky na jednotlivé osobnosti rozšíří naše obzory. Ideální cesta jak dopřát menším i větším dětem inspiraci do budoucího života nenásilnou formou.


 

osm-muz-meho-zivota-axs-298925.jpg

Číst tuto knihu je opravdu pohlazení po duši, vyprávění pana profesora o svém životě, svých láskách, které se ho dotýkají, svých začátcích, hudbě, lidech, rodině, práci, dětech a hlavně o své milované ženě Jitce. Kulturní projev, inteligence, ladnost, noblesa a zájmy o umění společně s vědeckým krédem dělá z profesora Kouteckýho osobnost par excellence pro dneší svět.

 


 

OBRÁZEK : jmenuju-se-tomas.jpg

 

Příjemné vzpomínky a příhody na dětského herce Tomáše Holého, které boří mýty o jeho životě.

Kniha plná vzpomínek na Tomáše Holého - na dětskou hvězdu a jak z knihy vyplývá - na úžasného člověka. Mít někoho jako je on za kamaráda, je snad snem každého člověka :-). Knížka se četla sama...

. ..Obsahuje jen ověřená fakta, která se nejeví být jen pouhou zábavnou historkou, jež se mohla odehrát i jinak... některé typické příhody a detaily zmiňuje právě proto, aby tento srdečný, upřímný a otevřený kluk a mladý muž byl v této knize skutečným člověkem a Tomášem, nikoliv slavnou hvězdou či neskutečným svatým.

 


medvedin2.jpg

Medvědín + My proti Vám - Frederick Backman

Medvědín je příběh o rodinách, přátelství a věrnosti, nerovnosti, ženské zranitelnosti, chlapském fackvání a rodičovství....Život žádného člověka není tak nepodstatný, aby se o něm nemohl vyprávět příběh...Medvědín je román s velkým srdcem.

"Děti potřebují lži, aby večer v postýlkách usnuly, rodiče je potřebují, aby byli ráno schopní z postele vstát."

"Celý život se snažíme chránit své milované. Nestačí to."

"Dokážeme ochránit své děti...."

"Jednoho pozdního večera na konci března uchopilo dítě dvouhlavňovou brokovnici, odešlo do lesa, přitisklo zbraň někomu k čelu a zmáčklo spoušť.... Toto je příběh o tom, jak k tomu došlo." (úryvek z knihy)

TATO KNIHA JE PROSTĚ DOKONALÁ. A jedna z mála knih, která se usadí v hlavě nadlouho.

 


 

 OBRÁZEK : jak_se_zilo_pred_100_lety.jpg

Tuto knihu jsem četla ze "studijních" důvodů.... Čtivá, zajímavá kronika života od dětství po dospělost. František Zázvorka z Rynholce si zapisoval od svého raného mládí do své soukromé kroniky každý den, co prožil. Zanechal nám díky tomu velké množství informací o tom, jak se žilo běžnému českému občanovi ve 2. polovině 19. století a v 1. polovině minulého století. Přestože byl horníkem, své dennodenní zážitky dokázal zpracovávat velmi čtivou a formou.

 

 


 

 OBRÁZEK : sberna-kniha.jpg

Helena Třeštíková v rozhovoru s Pavlem Kosatíkem.
„Když člověk bydlí na Václaváku, nemůže si představovat, že unikne dějinám," říká dokumentaristka Helena Třeštíková, která se narodila přímo v jednom z domů na slavném pražském náměstí. 

Odhaluje zrození filmového stylu, vzpomíná na svoje vzory i na to, jak se sběrný dokument za čtyřicet let proměnil. Nechybí ani otázky související s etikou jejího přístupu, okolnostmi vzniku nejvýznamnějších filmů i jejího působení v politice, které sama považuje za svůj největší omyl. I tyto otázky mohou být překvapivě osobní.

  


 

 OBRÁZEK : 1q84.jpg

1Q84 - Haruki Murakami - moje první setkání s tímto autorem a jsem ráda, rozhodně nelituji. Co kdyby jednoho dne kdosi kdesi přehodil imaginární výhybku, a svět, jak ho znáte, jednou provždy skončil? A co kdyby si toho navíc nikdo kolem vás nevšiml? Aomame a Tengo jsou zvláštní postavy....a podívejte se v noci na nebe, zda tam nejsou dva měsíce?

 


 

OBRÁZEK : jako-zabit-ptacka-had-237071.jpg

Mé největší knižní překvapení roku....K této knize jsem se dostala díky "Čtenářské výzvě" (Databáze knih) a překvapila mne v dobrém. Od začátku mě rozesmívala, dojímala, nutila přemýšlet a unášela nádherou slova i postav. Nejvíc ze všeho si cením jejího poselství a myšlenek o rasové i prosté lidské nesnášenlivosti, o laskavosti, zlobě, moudrosti a hlouposti.

"Statečnost začíná tehdy, když víš, že jsi poražen, ještě než se do něčeho dáš, a přesto se do toho dáš a dovedeš to až do konce, ať se děje, co se děje. Málokdy zvítězíš, ale někdy se ti to podaří." (úryvek z knihy)


 

OBRÁZEK : divky-z-montmartru-206155.jpg 

 Dívky z Montmartru je román odehrávající se během zlaté éry v Paříži, inspirovaný jedním tehdejším obecně známým soudním procesem a skutečným příběhem dívky, jež Edgaru Degasovi stála modelem. Velmi dobrá kniha, která v sobě spojuje poutavý příběh a náhled do ateliéru významného malíře.

 


 

 OBRÁZEK : postel_hospoda.jpg

Není kněz jako kněz – Zbygniew Czendlik je toho skvělým důkazem. Studium Bible je podle něj nuda, nerad zpovídá své farníky, a chce-li někdo pokřtít, dlouho ho odrazuje. Miluje ženy, rád si pochutná na dobré whisky, v hospodě je jako doma. Co má napsáno na dveřích ložnice? Proč se mu nelíbilo ve Vatikánu? Jak zvládá celibát? K čemu by vedl své děti a co je v životě nejdůležitější? Ale hlavně – jak to, že u nás nemáme natřískané kostely? Tato kniha vám odpoví na mnoho podobných otázek. Nahlédnete do soukromí jednoho pozoruhodného muže a zjistíte, jak vnímá mezilidské vztahy, život i Boha. Není vyloučeno, že vás zbaví některých předsudků a zkreslených představ, proto ji čtěte pouze na vlastní nebezpečí. Velmi moudrá kniha, kterou bych doporučila všem přečíst...


 

OBRÁZEK : letala_jsem.jpg

Afrika na počátku 20. století, Keňa... Místo, kde domorodý svět černých bojovníků naráží na uhlazenou společnost aristokratických osadníků.
Bělošské děvčátko uprostřed černé Afriky. To je Beryl, kterou matka v útlém dětství opustila a zanechala ji samotnou s otcem na koňské farmě.....Navíc život Beryl Markhamové byl opravdu zajímavý. Neskutečně krásný příběh... Knížka, ke které se určitě jednou vrátím..

 


 

 OBRÁZEK : kate_a_jeji_styl.jpg 

 Vévodkyně Kate se stala jednou z největších ikon módy. Průvodce jejím šatníkem, doplňky, účesy a make-upem ukazuje přirozený půvab a eleganci mladé ženy. Velmi inspirativní kniha, pro toho kdo má rád módu, hezké oblečení...

 


 

 OBRÁZEK : kulka.jpg

Když profesorku francouzské literatury Caroline začne pobolívat zápěstí, ani v tom nejdivočejším snu by ji nenapadlo, že preventivní magnetické rezonance odhalí kulku v oblasti krčních obratlů... Takto začína detektivní příběh, který se dobře a rychle čte...

 


 OBRÁZEK : kafe_a_cigarko.jpg

Opravdu sympatická zajímavá kniha, myslím, že potěší každého, koho zajímá zákulisí dnešního herectví. Obohacena o skvělé ilustrace Jana Hofmana.Vřele doporučuji!

 


 

OBRÁZEK : stehlik.jpg 

Kniha objemná svým počtem stránek, ale i svým obsahem. Příběh skvělý, silný, hluboký a originální, určitě stojí za přečtení. Kniha je brilantně napsaná, krásná práce s jazykem.


 

OBRÁZEK : hana-hegerova-originalni-a-sva-87999.jpg 

Michaela Košťálová historička umění, předkládá čtenářům knihu netradičně pojatou, která se nespecializuje na významná kariérní data, nýbrž na osobnost Hany Hegerové, takové, jakou doopravdy je. Popisuje její koníčky, neuvěřitelné zážitky, vášně a záliby, vyzdvihuje její cit pro umění, francouzskou kulturu či módu prvorepublikové elegance. 

Knihu máme v knihovně několik let a až nyní jsem se k ní dostala a rozhodně nelituji.


 

 OBRÁZEK : zmrzlinova_kralovna.jpg

Susan Jane Gilman je autorkou tohoto románu, který zhltnete jako kornout zmrzliny. Silný, poutavý příběh, kniha se velmi dobře čte. Součástí příběhu zachycujícího sedmdesát let jejího života, jsou i události americké historie od prohibice přes druhou světovou válku až po divoká léta Studia 54.


 

 OBRÁZEK : jsou_svetla.jpg

Zase trochu jinak podaná válka a vše okolo.....velmi citlivý a dojemný příběh je o touze po lásce, sdílení, hledání smyslu života a především o obyčejných lidech, které válka semlela....

Zajímavý styl vyprávění, krátké kapitoly.

Určitě si zaslouží mnohá ocenění:

Pulitzerova cena za rok 2015
Finalista prestižní Národní knižní ceny v USA za rok 2014.
Nejlepších kniha roku 2014 podle New York Times.
Kniha roku 2014 u Washington Post, San Francisco Chronicle, Guardian, Seattle Times…
Kniha roku 2014 podle Hudson Booksellers.
Držitel druhého místa Best Books of the Year za rok 2014 na Amazon.com.
Držitel ceny Nejlepší kniha roku 2014 Goodreads v kategorii Historical Fiction.
58 týdnů v žebříčku nejprodávanějších knih

 


 

 OBRÁZEK : mid_zena-v-barve-vlciho-maku-i8q-280743.jpg

Milovat a být milována může žena každého věku Příběh starší dámy, která prožívá ve věku, kdy se většina jejích vrstevnic už dávno smířila s šedí, jednotvárností a osamělostí zbytku života, nečekané citové vzplanutí, neuvěřitelnou, ostýchavou, dychtivou a stejně intenzivně opětovanou lásku k muži ještě o deset let staršímu, než je ona sama. Citlivý milostný příběh, který má vše, co ženy mají rády lásku, porozumění, eleganci :-)


 

big_martan-3bs-225946.jpg

Tato kniha mne nečekaně nadchla i přesto, že obsahuje mnoho technických údajů. Nápad skvělý a provedení ještě lepší! Na této knize není opravdu co vytknout. Velmi dobře stupňované napětí s přechody na super suchý a drsný anglický humor..... a jestli někdy poletím na Mars, tak tuto knihu si beru s sebou, jako návod na přežití :-)

 


 

OBRÁZEK : zelda.jpg 

 

Kniha, která mě strhla, chytla za srdce, rozbrečela...  Příběh Francise Scotta Fitzgeralda a „krásky" z Jihu“ Zeldy Sayre je zajímavý, přibližuje nám tehdejší dobu, život celebrit, ale i skutečný život, tzv. za zavřenými dveřmi, starost o rodinu, zajištění. I když vše je fikce, která je založená na reálných dokumentech, je hodně čtivá...je to výpověď "generace zlatého věku" (20. léta 20. století).

 


 

 OBRÁZEK : divka-v-pavouci-siti-.jpg

Svižný, čtivý, napínavý, ale také více černobílejší (dobří jsou více dobří a zlí více zlí) a místy trochu méně uvěřitelný. Pokud máte rádi Milénium, pak si toto musíte přečíst. Lagercrantz sice není Larsson, ale je jeho důstojným nástupcem.

 


 OBRÁZEK : krev-na-snehu.jpg

Moje první setkání s tímto autorem, rozhodně nejsem zklamaná. Detektivní příběh, který má spád, krátké kapitoly nutí k dalšímu čtení....dá se přečíst na jeden zátah :-)


 

OBRÁZEK : plavky.jpg

Další skvělá knížka od C. D. Payna plná humoru a průkopnictví ve výrobě bikin - píše se rok 1957. C. D. Payne opět nezklamal.  Čte se jedním dechem a velmi dobře. Prostě svižné a vtipné.

Tohoto autora jsem si oblíbila po shlédnutí pořadu LiSTOVáNí, kde Lukáš Hejlík představoval jeho knihu a sám autor byl přítomen :-)


 

 OBRÁZEK : kralovna.jpg

Oficiální pamětní album mapuje každý rok královnina života od dětství do současnosti a představuje jak nedocenitelného průvodce vlastním výročím, tak obrazový životopis ženy, kterou oslavuje. Zájmy a činnosti Její Výsosti ilustruje na 300 vyobrazení, mezi nimi diamantové šperky, královské odznaky a insignie, dary od rodiny, přátel a hlav států, osobní a oficiální dokumenty, výběr obrázků královniných nádherných šatů a další předměty z královských sbírek. Některé z těchto fotografií jsou zveřejněny poprvé v historii jako součást upomínky na událost, jaká ve světě britské monarchie takřka nemá obdoby.


 

OBRÁZEK : prvok_sampon.jpg

Tento román vypráví s vtipným nadhledem příběh čtyř kamarádů, kteří si dvacet let po maturitě zkusí položit otázku, jestli žijí opravdu tak, jak chtěli, když jim bylo osmnáct. A protože si musí přiznat, že by sami ze sebe nejspíš byli zklamaní, nezbývá jim, než se rozhodnout, jestli s tím chtějí něco udělat..... Pro mne skvělé počtení :-)


 

manzelovo-tajemstvi-uul-207632.jpg

  V našich životech je tolik tajemství, která nikdy nepoznáme....a někdy je lepší nevědět. Náhodou najdete dopis od svého manžela nadepsaný: "Otevři až po mé smrti." Co uděláte??? A právě před touto volbou stojí Cecilia - je úspěšná v práci, má krásnou rodinu......a je hlavní hrdinkou této knihy. Čtivá a napínavá kniha o mnohých hodnotách.... Hodnoty jako jsou důvěra, láska, přátelství a přísliby do budoucnosti, jsou důležité nejen v životě našich, ale i v knize, jenž každému zůstane v mysli a donutí čtenáře o svém životě přemýšlet. V knize, která se zabývá otázkami typu co by kdyby. V knize, která předčí očekávání nejednoho čtenáře. 


 OBRÁZEK : pripad_pavlina_martina_formanova.jpg

Výborná kniha, strhující příběh, skvěle napsáno, připomenutí minulých časů. Dva večery a bylo přečteno, ale mnoho k zamyšlení. 


dokorka_samantha.jpg
 
 
Velmi pěkná kniha, výborně se četla, jako ostaně všechny knihy této autorky. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem v poslední době četla. Je tam všechno, co má kvalitní kniha mít. Láska, napětí, romantika, příběh,...  Patří mezi knihy, které budu u sebe řadit mezi mou TOP desítku a budu se k ní velmi ráda vracet.
 

 

OBRÁZEK : posel_markus_zusak.jpg 

Neobvyklý příběh, který pohladí i pobaví.... příběh který obsahuje napětí, lásku, kamarádství, humor, ale hlavně posílá poselství.


 OBRÁZEK : podivna_knihovna_haruki_murakami.jpg

Podivná knihovna je napínavá. Povídka z prostředí knihovny a celou atmosféru ještě umocňují velmi povedené ilustrace. 


 

OBRÁZEK : tajemstvi_letniho_odpoledne999999999999999999.jpg

Čekala jsem velkou romantiku a dostala jsem perfektní příběh jedné ženy, jedno velké rodinné tajemství a spoustu napětí! Člověk skoro do poslední stránky neví, jak to vlastně všechno bylo a až pak do sebe všechno zapadne. Uvěřitelné, napínavé, chytré, zajímavé, autentické! Doufám, že Kate Morton bude psát další knihy, protože to opravdu umí!

 


 

 OBRÁZEK : zlodejka_knih.jpg

Silný, jímavý, čtivý příběh. Zajímavý styl vyprávění a to Smrti. Žádná kniha na mne tolik nezapůsobila jako právě tato kniha - nejvyšší příčka v mém žebříčku knih.

 

 


 OBRÁZEK : maly_prazsky_erotikon.jpg

Zde bych použila slova Ivany Chýlkové: "Napínavá, vzrušující, dojemná, překvapivá knížka! A to tak, že chvílemi zapomenete i na sebe sama.... Nutno ji mít doma!!!"

Tento nový román je díky autorovu nekonformnímu nadhledu a smyslu pro humor určený i těm, kteří bývají ke knížkám o lásce zpravidla nedůvěřiví... :-)


 

OBRÁZEK : ranhojic.jpg

Rozsáhlý román z 11. století. Líčí bouřlivé drama nadaného léčitele. Jedna z mých top 10 knih.

 


 OBRÁZEK : nina.jpg

Životní příběh populární herečky. Knihs vás překvapí upřímností a nadhledem, s jakým Nina svůj leckdy nelehký životní běh prožila. Vyprávění je proložené úvahami jejich blízkých, manžela, dcer, spolupracovníků.

 


 OBRÁZEK : muz_jmenem_ove555555555555555.jpg

Vtipná a zároveň i smutná kniha. Román o starém vzteklounovi komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé . Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale závoreň nám říká o nás i o naší době. Další z mých top 10 knih.

 


 OBRÁZEK : nadherne_trosky.jpg

Tento román mi připomínal starý krásný film. Několik příběhů v jedné knize a pestrá skupina hlavních i vedlejších hrdinů. Nahlédnutí do světa filmu, do vzdálenější i nedávné minulosti, do lidských osudů a snů. Kniha napsána s citem i nenuceně přítomným humorem.

 


 OBRÁZEK : skladatelka.jpg
Autobiografická prvotina Martiny Formanové, plná vtipných úvah a bryskních postřehů naznačuje, že nebudeme listovat stránkami milovaného deníčku smáčeného slzami lásky, vzdoru a nenávisti, ale že se nám představí osobnost, která s neobvyklým nadhledem, sebeironií a vtipem dokázala rekapitulovat své životní hledání, tápání, prohry i vítězství. Na jedné straně Martina marnivá, trochu povrchní, snící... o hvězdách. Na druhé straně Martina nejistá, zoufale hledající toho, kdo by jí v životě byl tou pravou oporou.

 

 


 OBRÁZEK : male_zeny.jpg

Klasický román, který dokáže dojímat i rozesmívat každou generaci žen. Laskavé milé vyprávění osudů čtyř sester, která je mnohdy ispirující..... "Ať nad tvým hněvem slunce nezapadne."

I druhá kniha je půvabnou moderní variací na Malé ženy, přináší nejen příběh nových sester, ale zároveň s úctou, fantazií a láskou doplňuje, co mohlo v původním románu zůstat nedořečeno mezi řádky. Ke konci knihy jsem litovala, že kniha končí. 

 


 OBRÁZEK : zatisi.jpg

Pěkná detektivka s překvapivým koncem. Dýchne na vás pohoda malého městečka, kde by člověk zločin nečekal.

 


 OBRÁZEK : kviti.jpg

Dobrodružstv, láska, prolínaní současnosti a minulosti, napětí, zábava....Kniha mne nedala spát :-) a je opět v mých top 10.

 


 

 OBRÁZEK : usmevy_smutnych_muzu_formanek.jpg

Drsný, syrový a upřímný deník z protialkoholní léčebny.

 


 

OBRÁZEK : lazenska-kura-zoi-4335.jpg
 
Ivanka Devátá nikdy nezklame a její osobitý humor zde krásně vládne..... Místy jsem se úplně "válela" smíchy. Báječné, vtipné, chytré povídání. Nejlepší kniha na vylepšení nálady.

 poselstvi.jpg

Vypráví příběh americké lékařky, specializující se na přírodní léčitelství, které se naskytla příležitost poznat život jednoho australského domorodého kmene.

Marlo Morganová dochází k poznání, že způsob života i duchovní svět australských praobyvatel, jakkoli se může na první pohled zdát primitivní, je ve skutečnosti mnohem hlubší a autentičtější než naše moderní civilizace.

 Velmi čtivé knihy, které skrývají příběh, napětí a poučení.

  
nesnesitelna_lehkost_byti2.jpg 

Úchvatná kniha,  která překvapí svou hloubkou. Kniha ve mně vyvolala mnoho myšlenek, dokázala mne rozesmát, dokázala mne rozplakat....

Přidám citát Milana Kundery, který se mě dotkl: „Lidský čas se neotáčí v kruhu, ale běží po přímce vpřed. To je důvod, proč člověk nemůže být šťasten, neboť štěstí je touha po opakování."

Tato kniha je na 1. místě v mém žebříčku.

 


 
hrdybudzes.jpgonegin.jpg

Chcete se pobavit, ale i zamyslet...... smutná doba podána s dětskou bezprostředností a naivitou. 

Volné pokračování bestselleru Hrdý Budžes. I Oněgin byl Rusák chytí za srdce jak každého, kdo má v živé paměti prapodivně popelavou dobu husákovské normalizace, tak čtenáře, kteří onen čas-nečas znají už jen zprostředkovaně. Helena Součková se přes kádrové překážky dostává na gymnázium.....tragikomická mozaika doby :-)

 

 

 

 
 dama.jpg
Klasika, kterou si musíte přečíst. Slavný romantický příběh o lásce mladíka z dobré rodiny k mladičké venkovské dívce, která se v Paříži proslavila jako kurtizána.